MOTO KURYE NE İŞ YAPAR?

Günümüzde çoğu kişi yarı zamanlı veya tam zamanlı olarak, kısa veya uzun süreli yapabildiği işlerden biri de kuryeliktir. Ek iş olarak da düşünülen meslekler arasına girdiği için moto kurye, ne iş yaparsorusu pek çok kişi tarafından sorulmaktadır. En basit tanımıyla iki nokta arasında taşınması gereken belge veya ürünün motosiklet ile teslimatını yapan kişilere moto kurye denmektedir. A2 ehliyet sahibi olmak bu mesleği yapmak için yeterli olmakla beraber çoğu kurum işe alımlarda tecrübeli elemanları tercih etmektedir. Bu mesleğin görev tanımı kişinin bağlı olduğu kurum ve sektörlere göre değişmektedir.

Hangi Sektörler Motorlu Kurye Çalıştırmaktadır?

Kurye olarak çalışan çoğu kişi paket servis elemanı olarak adlandırılmaktadır. Bu kişiler bağlı oldukları restorana gelen yemek siparişlerini ilgili adreslere dağıtmakla görevlendirilmiştir. Restoranın yoğunluğuna göre kendisiyle beraber birkaç kişi daha aynı işyerinde aynı görevle çalışabilir ya da tek başına bu pozisyonu doldurabilmektedir. Çalıştığı kurum franchise ise maaşı genelde şube tarafından değil merkez tarafından belirlenir. Özellikle öğrencilerin yoğun olarak çalıştığı kuryelik sistemidir. Genelde puan toplama sistemine göre ücret ya da prim alınması da mümkündür.

A2 ehliyeti bulunan kişiler kurye hizmeti veren kurumlara bağlı da çalışabilmektedir. Bu kurumlar genelde 7/24 hizmet verdikleri için gece çalışmaları da mümkündür. Kurumun yoğunluğuna bağlı olarak iş temposu değişebilmektedir. Kurumsal yapıya sahip bu şirketlerde çalışmak fast food restoranlarında çalışmaktan daha disiplinli bir iş anlayışı gerektirmektedir. Buna karşın maaş ve sigorta konusunda daha rahatlardır. Kurumsal olarak motorlu kurye, hizmeti ver kurumların önceliği çalışanlarının güvenliklerini sağlamak olduğu için araçların bakımı, güvenlik için giyilecek ve takılacak malzemelerin temini de kurumlar tarafından yapılmaktadır. Yalnız çoğu kurum bünyesinde çalıştıracağı kişinin tecrübeli olması şartını aramaktadır.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.